Saturday, July 24, 2021

ZLATÉ ROKY U BAHŇÁKU

⛺ SERIÁL ROZHOVORŮ KE 30 LETŮM FARNÍCH TÁBORŮ TŘEŠŤ

V sérii rozhovorů nemůžeme vynechat hlavase‘, který působil ve vedoucí pozici pěkných pár let, jdeme proti časové ose až do roku 1997, kdy už je tábor na Dobré Vodě 6 let tradicí , navyšuje se počet dětí na 60 a toto táborové velkočíslo zůstane až do posledních let DV.

Jedná se o roky, které bychom v ekonomické terminologii nazvali táborovou konjukturou, všemu předcházela práce zakladatelů, které nemůžeme vynechat v dalších dílech o DV. Nyní se ale píše rok 1997 a žezlo přebírá Vladislav Hynk, současný starosta města Třeště...

Na táboře jsem na Dobré Vodě byl nejdříve jako řadový vedoucí a poté jsem se stal vedoucím hlavním. Můj vzor byl Pavel Brychta.

Co bylo nejtěžší v roli hlavního vedoucího? 

Nejtěžší? Asi každý rok bylo něco jiného … v zásadě ale bylo nutné samozřejmě před začátkem tábora vymyslet celotáborovou hru, naplánovat jednotlivé dny, namyslet nákup všeho potřebného, vybrat správné vedoucí, kuchaře, zdravotníka – prostě všechny, kdo se po dobu čtrnácti dnů na táborech starali o cca 60 dětí. Domluvit základnu. A samozřejmě, sehnat peníze … V průběhu tábora jsem měl většinou obavu, aby se nikomu nic nestalo a všichni si ty dva týdny užili. Většinou tomu tak bylo – i když se i přes naši snahu občas stalo, že někdo opustil tábor dříve. Ustát návštěvu hygieny. 

Takže hygiena opravdu někdy přijela na kontrolu?

Ano, naše tábory kvůli jejich velikosti jsme museli hlásit na jihlavské hygieně. A vše dělat v souladu s příslušnými nařízeními. I když … vzpomínám si, když jeden rok Keksi (tehdy už vedoucí) v noci ulovil nějakou rybu v Bahňáku a ráno ji začal připravovat … a do toho nečekaně přijela kontrola z hygieny. Mezi tím, než jsem s hygieniky obešel jednu část tábora, on vše zlikvidoval, uklidil od krve a dokonce jsme byli pochváleni, jak tam hezky uklízíme ,ještěže jsem se o kuchání ryby dozvěděl až poté, co hygienici tábor opustili – málem mě omyli😊.

Když se zasníš nad Dobrou Vodou, jaká scéna se bez přemýšlení vybaví jako první?

Léto, prázdniny 😊. No a zvláštní nemoc s názvem „KACHTANKA“ .

Kachtanka? 

Tomáši, kachtanka byla závažná nemoc, vykazovaná u táborníků, kteří si úplně netykali s hygienou, to myslím úplně postačí :-) .

Aha, Aladinova lampa je klasická noční bojovka, na kterou vzpomíná naše generace táborníků, která noční nebo denní hra mimo celotáborového zaměření fungovala skvěle a byla úspěšně opakována během Vašich tábornických let?

Logicky docházelo k opakování určitých her s obměněným příběhem, vzpomínám si  např. na Trojnožky – boj o vlajky. Na místě zvaném U Jelena jsme hrávali pravidelně pohybovou hru, na psím hřbitově se hledaly malby, bylo nutné si je zapamatovat a zpět U Jelena je nakreslit na papír. Nezapomenutelný může být i kulinářský zážitek se Setonovým hrncem, to jsme vařili kuře … myslím si, že toto si zajisté užili i tehdejší vedoucí, přípravu jsme nepodcenili a vše vyzkoušeli na farní zahradě. Občas jsme také upravili hru na základě tehdy populárních věcí – superstar, volbu miss nebo bingo. Své kouzlo pro mě má i po letech vzpomínka na táborový Štědrý den, byl to rok 2000 a nechybělo filé a cukroví,  každý si musel pro druhého (vylosovaného) připravit nějaký dárek – Miloš Kameník byl opravdu originální. No a samozřejmě vše opepřeno ještě nočními přepady táborníků z Palupína. (1997 se zorganizoval první tábor pro starší na faře v Palupíně. Pozn. redakce)

Jakým způsobem fungovala spolupráce s duchovním otcem ve farnosti za Vás?

Vždy bez problémů! A děkuji jim za to, že nás navštěvovali a mohli jsme s nimi prožít minimálně vždy jednu mši během tábora přímo na Dobré Vodě. Byl bych rád, kdyby tomu tak bylo na farních táborech i nadále.

Která celotáborová hra Vám utkvěla v paměti a proč?

Hmmm … těžká otázka. Každý rok byl specifický...i když po letech si moc dobře vzpomínám na celotáborovou hru, kdy do úspěchu oddílu byli aktivně zapojeni vedoucí, na základě výsledku v jednotlivých hrách se mohly získat bonusové body za nalezení klacíků (Zlatodolů), které jsem sám schovával v blízkém i vzdálenějším okolí základny, značil v mapách a pak tyto klacíky v omezeném čase členové oddílů se svými vedoucími hledali. (rok 2001)

Stezka odvahy, věčné téma k debatám, Váš přístup?

Stezka odvahy – v pohodě. Je potřeba. Většinou jsme ji měli rozdělenou na ty starší, šli samostatně, pak ti mladší, mohli jít po dvojicích. Jednou jsme takovouto noční hru směřovali i na hřbitov do Mrákotína, dneska bych si to rozhodně netroufl.

Vzpomínám si na rok, kdy se nám jedna tábornice zatoulala a nemohli jsme ji najít, do dneska je mi záhadou, jak se jí podařilo sejít z cesty, na každé křižovatce někdo z vedoucích hlídal... to hledání trvalo několik hodin, hlavou mi procházely ty nejchmurnější myšlenky, bylo to o nervy, vše nakonec naštěstí dobře dopadlo.

Dalším problém, předpokládám, byly klasicky úrazy?

No jasný, bez nich se neobešel žádný tábor. Návštěvy na pohotovostech a v nemocnicích, když o tom tak přemýšlím, pokud to nebylo něco zcela vážného samozřejmě, měly své kouzlo… většinou jsem je absolvoval se zdravotnicí a nějakým tím zraněným táborníkem.

Vzpomínám si na vyjímku, kdy jsme vezli na pohotovost do Telče vedoucího Davida, nyní mého švagra, po vosím útoku. Vosy nás mimochodem často provázely … asi nejvíc žihadel dostal jeden rok při lesní hře Vojta Kalčík, pak samozřejmě náběhy na slepá střeva, pochroumané ruce, nohy, klíšťata, vždy se to ale nějak zvládlo i díky perfektní práci našich zdravotníků.

Návrat z vyčerpávajícího výletu zpět do tábora, rok 2004.

Jsou ve Vašem šatníku pro práci na zahradě/stavbě/chalupě/lese ještě nějaká táborová trička :-) ?

Jasný! Černé tričko z roku 2002 mám pořád a samozřejmě ho nosím (viz. foto).

Kolekce táborových triček, 2002 léto.

 

Vaše volba – unimobuňka, chatka nebo stan s podsadou nebo něco úplně jiného?

Na Dobré Vodě bylo možné vyzkoušet všechna tato ubytování … ale já jsem spíše dával přednost chatě.

Táborové ohně a zpěv s kytarou, byla nějaká písnička Vaší oblíbenou a vzpomněli byste si na text bez zpěvníku i dnes?

Zpěvák nejsem … ale tohle dohromady dám: „U stánků, na levnou krásu, postávaj a smějou se času …“ 

Víme, že se často bývalí táborníci vydávají na místa táborů, co se děje s Vámi nebo spíš s Tebou, když vstoupíš do míst, kde se několik roků otisklo do paměti?

Na Dobrou Vodu jezdím pravidelně, jednou ročně tam s kolegy z úřadu, kde nyní pracuji, děláme společná setkání současných i minulých zaměstnanců … takže registruji změny, které se od doby, kdy jsme tam jezdili my, udály.

Pravidelně, když ale není corona rok , jezdím s panem ředitelem základní školy na návštěvu táborů, které každoročně pořádá na tomto místě naše DDM. No a také pravidelně jezdívám na jednání do Dačic … a když mám čas, vracím se zpátky přes Mrákotín či Olší a vzpomenu si tu a tam na nějaké události (např. na návštěvy na pštrosí farmě). A občas jsme tam jezdili sbírat houby.


Rok 2003, již pět táborů v roli hlavního.


Je něco, co by se dalo poradit, vzkázat na závěr současným hlavním vedoucím, tak aby se třeba vyvarovali Vašich chyb?

Tím si každý musí projít sám. Hlavně se nenechat odradit! Mějte dobrou partu, blízké kamarády, na které se můžete spolehnout a se kterými tábory můžete dělat …  Rodiče, teď jsem také rodičem už nějaký rok :-), tedy my rodiče jsme Vám vděční za to, co děláte a osobně si myslím, že jsou Vám vděční i samotní táborníci. A pokud byste chtěli někdy poradit nebo se prostě dozvědět, jak jsme to tehdy dělali my, určitě se ozvěte.

Jako zasloužilého hlavního vedoucího jsme Tě poprosili o ‘inspekci‘  v táboře mladších na Zlatomlýně, jaké jsou po návštěvě dojmy?

Jsem spokojený ... jsem moc rád, že tradice táborů, my jsme je tehdy dělali pod občanským sdružením Petrov ve spolupráci s farností,  nyní je to pod Orlem, důležité, že trvá! Viděl jsem spokojené táborníky i jejich vedoucí ... opravdu to na mě působilo moc mile ... a byl jsem překvapený propracovaným ústředním detektivním motivem celotáborové hry. VELKÁ POCHVALA! A velké poděkování.

Děkujeme za odvedenou práci v roli hlavního vedoucího VH na DV. Příště se můžete těšit na děvčata v roli hlavních vedoucích a jejich vzpomínání, startujeme s Kateřinou Duničkovou, která fungovala jako hlavní vedoucí 5 let na táboře pro mladší Zlatomlýně u Opatova.

No comments: