Orel jednota Třešť propojila stezkou místa kolem Třeště pro delší pěší výlet či kratší výlet na kole. Součástí stezky jsou drobné, často zapomenuté sakrální stavby ale i přírodní památky, finálně prochází stezka křížovou cestou a cílem jsou boží muka u bývalého pivovaru.
Samotný výlet lze zpestřit hledáním tzv. kešek, které jsme rozmístili po naší trase, jedná se o ukryté schránky s miniblokem, kde by se měl nálezce podepsat, aby tak komunitě hledačů doložil svůj úspěch, potřebná je ovšem bezplatná registrace na www.geocaching.com , kde kromě mapy všech kešek naleznete i další potřebné informace, jak s aplikací zacházet. Po registraci se Vám otevře nová možnost venkovního vyžití.
- V čase po kůrovcové kalamitě mohou být zejména nezpevněné polní a lesní cesty v různém stavu.
- Vhodná kola: horské, krosové, trek.
- Stezka na několik místech využije pár desítek metrů silnice II.třídy č.402, prosím, dbejte zvýšené opatrnosti a při horší viditelnosti využijte při přechodu reflexních prvky.
Cover - Pavel Forst. |
Švecův kříž - BOD MAPY Č.3
Kříž je kamenný, tělo Krista litina. Nápis na desce: "Pochválen buď Pán Ježíš Kristus. K památce tragické smrti V. Švece. Rodina 1925." Vojtěch Švec, otec plukovníka Švece, zde tragicky zahynul 13.9. 1920 při svážení obilí, při utahování pavézy provazem tato praskla a shodila V. Švece z vozu dolů, kde při pádu na kámen se tento zabil. Křížek upadal v zapomnění....při sběru materiálu pro publikaci 100 let hasičů v Čenkově se zjistilo, že zmiňovaný Vojtěch Švec byl pvním hasičským starostou a to od roku 1905 až do své smrti, po vzájemné dohodě rodiny a dobrovolných hasičů byl křížek členy SDH Čenkov opraven a byla u něj uspořádána pietní akce v předvečer oslav kulatého výročí.
Boží muka Buková – BOD MAPY Č.6
Tato boží muka stojí vlevo u příjezdové cesty do vsi. Osmiboký sloup je vytesán z kamene, nad ním je zasklená kaplice, ve které bývala soška Panny Marie. Na přední straně kaplice najdeme letopočet 1646, na zadní straně jsou písmena M.M. a letopočet 1711. Na sloupku je letopočet 1928. Původně stála boží muka o několik metrů dál na louce, v roce 1928 byla za přítomnosti pana Knihaře, kameníka z Třeště, přemístěna k silnici. Dle vyprávění pana Vacka se tam při kopání našly lidské kosti, rakev a meč. Kosti prý pan Háva donesl na faru do Třeště a byly uloženy v místní kostnici. Meč byl předán do muzea. Soška panny Marie, která bývala ve vitríně kaplice, byla po roce 1989 ukradena. Boží muka jsou památkově chráněna od roku 1958 a do seznamu kulturních památek byla zapsána v roce 1972.
Tento kříž je jedním z křížů, které byly posvěceny 6. července 1919. Patří rodině Lysých z čp. 18 a nachází se kousek od rybníku Hroňák u polní cesty. Zajímavostí je mramorové klekátko před křížem. Na kříži jsou tyto nápisy: „Pochválen buď Pán Ježíš Kristus“ a „S Bohem skončil jsem své utrpení, nebe buď mým drahým ochranou, jenom tělesně jsme rozloučeni, duše navždy spolu zůstanou. L.P. 1919“.
Na kraji lesa u staré polní cesty k Zákotskému rybníku stojí Benešův kříž. Kříž je kamenný, je na něm tělo Krista z litiny. Na desce najdeme nápis: "Pochválen buď Pán Ježíš Kristus 1890". Kříž nechal postavit pan Beneš u pana Daňka z Lovětína. Proč byl kříž zhotoven, už se asi nedozvíme.
Rodina Benešova žila v čp. 17 v blízké obci Buková, byl to jediný dům, který byl od třicetileté války v majetku jedné rodiny, jednalo se prý o největší statek ve vsi.
Zlom nastal až v době kolektivizace v roce 1953, v obecní kronice z tohoto roku najdeme tento zápis: "Julius Beneš z čp.17 předal v tomto roce veškeren svůj mrtvý i živý inventář státu bez náhrady, protože jako nemocný vdovec nemohl plnit své povinnosti. Julius Beneš měl z toho roku úraz. Při vystupování z autobusu u boudy na cestě do vsi porazilo ho prudce jedoucí auto z Třeště. JB byl těžce zraněn a odvezen do jihlavské nemocnice, kde pobyl dva měsíce."
V současné době na pozemcích rodiny Benešovy opět hospodaří potomci původních majitelů. Nadmořská výška kříže: 598 m n. m.
Štumarův kříž – BOD MAPY Č.16
U Lávecké cesty směrem do Třeště vlevo. Kříž je žulový, tělo Krista železné, kolem kříže 4 kamenné sloupky. Na mramorové desce nápis: "Pochválen buď Pán Ježíš Kristus v kříži spása, v kříži vítězství, v kříži spása národů. Ke cti a chvále Boží, na poděkování Bohu za ochranu památce svých rodičů věnovali manželé Jos. a Marie Štumarovi".
V rodině se traduje, že se Josef koupal ve Váňovském rybníce, začal se topit, ale vše ve zdraví přežil a zachránil se. Kříž nechal postavit u svého pole jako poděkování za Boží ochranu a na památku svého otce zemřelého v roce 1911.
Rodiče Josefa byli Jakub Štumar a Marie roz. Jonášová. Rodiče Marie byli Jiří Bukovský a Marie roz. Mikešová. Josef (1874-1958) a Marie(1856-1970). Štumarovi měli celkem 7 dětí a 13 vnoučat. Křížek nechal před několika lety opravit jejich vnuk MUDr. Josef Štumar.
Mohyla smíření – BOD MAPY Č. 18
Na konci chráněného stromořadí vzrostlých lip, tam, kde hospodáři odkládali kameny z polí mezi keři a náletem dřevin, stojí od dávných dob obrázek korunování Panny Marie zvaný svatá Trojice. Vznikla zde také, z historického hlediska celkem nedávno, zajímavá sakrální stavba - Mohyla smíření, finální skládání kamenů proběhlo v roce 2008, autorem je pan Zdeněk Brychta, který patřil mezi významné osobnosti třešťského veřejného, spolkového a kulturního života druhé poloviny 20. století.
Jde o hromadu kruhovitého tvaru asi 5 m průměru, vysoká skoro 2 m a na vrcholu je umístěn kříž. Mohyla má svou symboliku: drobný kámen z polí okolo před mohylou symbolizuje moře hříchů všech lidí – proti Bohu a jeho přikázáním, proti přírodě, proti bližním i proti sobě samému. Zbytek velkých kamenů půlkruhem ohraničuje nad poslední lípou místo, kde se v dobách dávno minulých pravděpodobně konaly popravy, což by mohl připomínat právě obraz sv. Trojice.
Křížová cesta – MEZI BODY MAPY Č.18 a 19
Citace tzv. reversu sepsaného při sezení obecního představenstva v červnu 1878: „František Kilian, majitel hospodářství, umínil sobě postaviti pro Třešťské farníky křížovou cestu od hřbitova k tzv. šibenici.“ Křížová cesta nakonec vedla sice k Šibeničnímu vrchu, kde se ve starých dobách vykonávalo hrdelní právo, ale nejprve od kostela sv. Martina, dnes od křižovatky nad ním. Vysvěcena byla 4.6.1878 misionáři, kteří se v Třešti objevili, dalších detailů o nich neznámo. V roce 1991 byla křížová cesta opravena. Náklady na její rekonstrukci hradili farníci římsko-katolické farnosti. Kamenné kříže opravil kameník Zdeněk Viktorin z Třeště a všechny obrazy na plech nově namaloval Jan Florián ze Staré Říše. Všechny kříže jsou kamenné na pravé straně naší stezky a obrazy malované na plech.
Boží muka – CÍL SDÍLENÉ MAPY
Boží muka u pivovaru – nechal je postavit Jan Jiří Schumpeter v roce 1766, na podstavci najdeme písmena IGS a letopočet 1766(5?). V kaplici bývala dřevěná soška Krista v okovech. V roce 1964 byla soška zcizena, pachatel byl dopaden a soška přemístěna do muzea. Do kaplice byla umístěna kopie, ta zmizela jednoho dne také, nahradila ji porcelánová plastika sv. Trojice, následně ovládla kaplici na pár let vosí kolonie. Občan města Třeště pan Bílý vyrábí nyní novou sošku Krista v okovech, nápomocen je mu v této činnosti pan František Novák. Pevně doufáme, že soška vydrží v kaplici těchto božích muk dlouhé roky. (Pozn. Pan Bílý byl iniciátorem znovuobnovení Orel jednoty Třešť v roce 1990, pan Novák jest orlem též.)
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť. |
DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA STEZCE:
Pomník obětem 2.světové války – MEZI BODY MAPY Č.4 a 5
POZOR - tento bod momentálně mimo stezku pro nesjízdnost - POZOR.
Pomník Vladimíra Kukrechta a Jaroslava Straky, mladých civilistů, kteří zde byli zavražděni protipartyzánskou jednotkou na sklonku 2. světové války dne 19. 4. 1945.
Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť. |
Soustava pěti malých rybníčků s přilehlými mokřady, rašelinnými loukami a olšinami se zachovalými fragmenty ohrožených rostlinných společenstev rašelinných luk a mokřadů nedaleko obce Buková.
Jezdovické rašeliniště – BOD MAPY Č.10
Drobné rašelinné prameniště na okraji lesního komplexu u obce Jezdovice. Lokalita byla historicky poškozena těžbou rašeliny i pokusy o odvodnění, následně ležela ladem, a proto postupně zarůstala náletovými dřevinami. V roce 2013 - 2015 proběhla její revitalizace.
Kamenný most Jezdovice – BOD MAPY Č.11
„Byl zcela prokazatelně zaznamenán v historických mapách už mezi lety 1770 a 1780,“ říká jezdovický kronikář Jiří Novák. Bylo to v době, kdy v této oblasti tehdejší majitel panství obnovil těžbu stříbra. Můžeme se tak domnívat, že po mostě jezdily koncem 18. století povozy naplněné stříbronosnou rudou. Stáří prokázal i kámen s nápisem nalezený při rekonstrukci.
Odborná spolupráce a zdroje:
- Speciální poděkování patří Marii Kameníkové - Muzejní spolek v Třešťi.
- Kessler, J. Pamětihodnosti Třeště a okolí. Třešť: Římskokatolická farnost,1999.
- Tůmová, J.a kol. Buková. Třešť: Město Třešť, 2019.
- Přech, V. Mohyla smíření. Naše město, 2014, roč. 43, č.5, s.21.
- Brychta, Z. Známá – neznámá fakta o křížové cestě v Třeště. Věžník, 2009, roč. 60, s.22.
Fotografie a skeny archivních materiálů: Mgr. Milina Matulová, Muzeum Vysočina Jihlava - pobočka Třešť.
Orel jednota Třešť děkuje všem, kteří se na stezce podíleli.